Mezinárodní den dětí. Udělejte radost svým ratolestem

„Mami !“ Jedno jediné slůvko, které tolik toužíte slyšet od vašeho malého dítěte, které obrátilo váš dosavadní svět vzhůru nohama. Po mnoha probdělých nocích a nejistém mateřském tápání zní jako rajská hudba. A bezzubým úsměvem vám potvrdí fakt, že ač se občas cítíte jako dítě, už jste definitivně dospělá.

 

Zkuste se na chvilku vrátit do bezstarostných dětských let a připravit svým dětem nezapomenutelnou oslavu Dne dětí. Historie tohoto svátku, jež má za úkol šířit osvětu a upozornit na fakt, že všechny děti mají právo na radostné dětství, sahá až do roku 1925. O jeho zavedení se neúspěšně snažili účastnící Světové konference pro blaho dětí, která se konala  právě 1. června. Oficiálního uznání svého dne se všechny děti světa dočkaly až roku 1949. Hlavním impulzem k jeho vyhlášení bylo upozornit na krutý osud žen a dětí v Lidicích a a francouzském Oradour-sur-Glane. Původní název Den pro ochranu dětí se postupem let změnil na Den dětí.

V některých zemích si pro oslavu Dne dětí zvolili jiné datum. Bujaré oslavy si s předstihem užívají děti na Pyrenejském poloostrově. Druhou květnovou neděli ožijí ulice vesnic i měst tradiční fiestou. Školou povinné děti mají v Nigérii při příležitosti Dne dětí celostátní prázdniny a v Thajsku mají druhou lednovou sobotu všechny děti volný vstup do zoologických zahrad i muzeí. Zvláštní symboliku má termín Dne dětí v Indii. Koná se přesně devět měsíců od svátku zamilovaných sv. Valentýna.

Zkuste si letošní první červnový den užít naplno a připravte svým dětem nezapomenutelnou oslavu! Uspořádejte piknik a den plný her. Vymyslete bojovku a jednotlivé úkoly pojměte v indiánském stylu. Hod šiškou na cíl, chůzi po laně, skákání v pytli i poznávání zvířecích stop můžete okořenit skokem skrz hořící gymnastickou obruč. Oheň netřeba, dětská fantazie funguje spolehlivě.

 

Radost z pohybu si vychutnáte i z pohodlí domova. Postačí gymnastický míč, skládací obruč Hula hoop, gymnastická stuha v barvách duhy, správně zvolená hudba a zábava může začít. Slunečné počasí přímo vybízí k vodním radovánkám. Překvapte své malé ratolesti dnem stráveným v aquaparku. Prožijete den plný smíchu, vyvětráte svůj nový model plavek a jako bonus získáte s parterem poklidný večer sami pro sebe. Po dni plném zábavy a sportu usnou vaši malí andílkové jako když je do vody hodí a budou se jim zdát ty nejsladší sny.